You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 15:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #848360 Wysłany: 18 Cze 2019, 20:37; 
 Temat postu: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Witam,

Jestem posiadaczem punto evo z 2011 roku - przebieg obecnie 60tys oryginalny silnik 1.2 69km start stop.
Zauważyłem ostatnio, że przybywa mi oleju i na mój węch niestety zalatuje benzyną. Płynu chłodniczego nie ubywa.
Powiedzcie mi proszę, co oznacza złowrogie stwierdzenie, że zrobił mi się z silnika dwusuw i miesza olej z benzyną i jakie mogą być koszty naprawy tego silnika? Co może być najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii i czy jest szansa w miarę tanio dokonać diagnostyki tego uszkodzenia?
Czy jest ewentualnie jakaś inna możliwość?

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

 
 Post #848362 Wysłany: 18 Cze 2019, 20:59; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Nie pojawiają Ci się żadne błędy, nie wywala kontrolek? Zacząłbym od diagnostyki komputerem, jeśli są jakieś błędy to wstaw je tu, proszę, coś zaradzimy. Widzę, że coś się zaczynają dziwne rzeczy dziać z tymi 1.2 ... u mnie alladyn ciągle świeci błędem kata i strzela z tłumika ..

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848365 Wysłany: 18 Cze 2019, 21:32; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Żadnych kontrolek stąd moje zdziwienie. W następnym tygodniu mam umówiony serwis więc wtedy podam więcej szczegółów. Autem jeżdżę rzadko, bo mam służbówkę więc to takie auto troche zapasowe ewentualnie dziewczyna jeździ, stąd też przebieg raczej niewielki. Roczne przeloty to w rejonie 6k km. Podam może jedną ciekawą rzecz: W październiku ubiegłego roku wymieniałem olej/filtry/płyn hamulcowy i płyn chłodniczy. Kilka dni później, na początku listopada zauważyłem, że mam mocno przelany płyn chłodniczy i olej silnikowy. Płyn chłodniczy odciągnąłem strzykawką, a olej ogarnąć udałem się w podróż 120km do swojego normalnego serwisu (wymieniałem płyny w innym, straciłem zaufanie - nie wierzyłem, że da się przelać płyny a jednak). Przy domu praktycznie pojawił mi się check i silnik stracił całkowicie moc. Udałem się do aso, stwierdzili, że pasek rozrządu przeskoczył (miał 1,5 roku - kompletny rozrząd oryginał), możliwe że w wyniku nadmiaru oleju. Wymienili rozrząd, upuścili 0,7l oleju (mam protokół z tego) i w sumie do tego czasu było ok. Sprawdziłem olej jeszcze z 2 razy w tym czasie i było w okolicach połowy bagnetu. To, że coś go przybyło stwierdziłem kilka dniu temu sprawdzając kontrolnie olej - i tu zdziwienie - jest poza skalą bagnetu....pytanie czy już wtedy rozrzedzało olej i tego nie zauważyli i tak zrobiłem z 5tys km czy to zbieg okoliczności? Jakie mogą być koszty takiej imprezy? Na co to w ogóle wskazuje? Podpowiedzcie co z tym mądrego zrobić, bo pewnie za samą diagnostykę skasują mnie równo.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848366 Wysłany: 18 Cze 2019, 21:38; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
jaki błąd przy przeskoczeniu rozrządu? Bo aktualnie mam podejrzenie tego samego u siebie...

Dziwna sprawa, w dieslach bywa podobnie ale to nie sam olej napędowy rozrzedza olej a spaliny przez EGR .. Jakiego koloru jest olej?

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848367 Wysłany: 18 Cze 2019, 21:42; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Przy przeskoczeniu rozrządu check engine wyskoczył. Z tego co pamiętam nic innego, ewentualnie żółty trójkąt awarii ogólnej. Odczuwalny spadek mocy tj. ograniczenie mocy silnika przez oprogramowanie.

Olej moim zdaniem jest odpowiedniego koloru. Wytarłem w biały papierowy ręcznik olej z nowej służbówki i obok z punto i nie zauważyłem znaczącej różnicy. Podejrzenie o paliwie w oleju bierze się z dwóch rzeczy: oleju jednak przybywa i moim zdaniem jest zapach paliwa z bagnetu.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848368 Wysłany: 18 Cze 2019, 21:46; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Oprócz spadku mocy jakieś szarpania, nierówna praca na wolnych obrotach?
Przepraszam za offtop ale jak mówiłem, mam podejrzenie źle poskładanego rozrządu i próbuję dojść do porozumienia z silnikiem. Aktualnie auto stoi z rozgrzebanym motorem u mechanika, który czeka na blokady, żeby to odpowiednio ustawić.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848370 Wysłany: 18 Cze 2019, 21:48; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Oprócz spadku mocy nic innego nie zauważyłem. W sumie to nawet zaskoczony byłem bo normalnie przejechałem jeszcze z 10-15km do serwisu. Tylko moc była śmieszna, uczucie jakbym jechał maluchem z naczepą:) a już z pełną mocą punto 1.2 69km nie jest demonem szybkości.

Co z tym paliwem w oleju, Panowie?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848373 Wysłany: 18 Cze 2019, 22:05; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
z tego co wiem, to podobne objawy daje własnie jazda na krótkie odcinki. Raczej czeka Cię remont silnika bo trzeba by było sprawdzić pierścienie na tłokach, uszczelki/uszczelniacze.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848375 Wysłany: 19 Cze 2019, 09:05; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Nie jest to zbyt optymistyczne, nie spodziewałem się, że szybciej będę musiał robić remont silnika niż wymieniać tarcze hamulcowe...

Mam jeszcze taki racjonalizatorski pomysł w kontekście ewentualnej przyczyny w krótkich dystansach:

1. Wymieniam olej, sprawdzają na razie temat powierzchownie
2. Kontroluje poziom oleju (załóżmy, że jest połowa bagnetu)
3. Auto dostaje ban na jeżdżenie krótkich dystansów. Przez np 3 miesiące jeżdże nim powiedzmy raz w tygodniu, ale tylko trasy powyżej 100km autostradami itp.
4. Notuje w tabeli trasy, spalanie i poziom oleju na bagnecie np co 2 tygodnie
5. Po 3 miesiącach wyciągam wnioski:
a) olej utrzymuje się na połowie bagnetu = winne są krótkie trasy i niedogrzany silnik, który ściąga olej z paliwem z silnika do miski. W takim przypadku użytkuję samochód normalnie według potrzeb, ale olej wymieniam np 2 razy w roku, żeby nie ulegał rozrzedzeniu. Ewentualnie z zalecanego przez producenta 5W40 zmienić na 5w50 albo 5w60
b) poziom oleju dalej się podnosi = winne są pierścienie lub inny drogi i kłopotliwy element silnika. Wtedy czeka mnie niewątpliwie remont lub poziom zdenerwowania osiągnie max (jak olej na bagnecie), wizyta w salonie i kupno golfa albo passata w gnoju (niech mnie moje punto dobrze posłucha, jak się nie poprawi to skończy jako żyletki ;) )

Co myślicie o takim podejściu na spokojnie bez rzucania się na remont od razu? Mogą być z tego jakieś większe wydatki/kłopoty czy raczej podejście na chłodno będzie odpowiednie?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848376 Wysłany: 19 Cze 2019, 09:22; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Możesz to tak sprawdzić ale raczej jeśli już się coś zrypało to samo się nie naprawi. Może być to zjawisko mniej zauważalne bo będzie dogrzany olej i będzie prawidłowe smarowanie jak wymienisz go na nowy, natomiast miej świadomość że benzyna go rozcieńcza przez co traci swoje właściwości. Jak za mocno go rozcieńczy i będziesz jechał gdzieś dalej to go zatrzesz i będziesz miał dopiero wesoło.
Zmień olej, pojeździj nim przez weekend i sprawdź czy nie jest za rzadki albo nie śmierdzi paliwem spod korka oleju. Jesli tak będzie to zasuwaj do mechanika z tym bo rozwalisz jeszcze w miarę zdrowy motor.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848377 Wysłany: 19 Cze 2019, 09:35; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Tak zrobię. Dziwi mnie natomiast jak przy niecałych 60tys przebiegu tak prosty silnik może trafić taka awaria. Jaki może być koszt takiej zabawy w przybliżeniu?

Miałem kiedyś seicento 1.1 nalatałem nim 160tys km i sam motor był zdrowy, rozciekł się delikatnie na łączeniu ze skrzynią.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848382 Wysłany: 19 Cze 2019, 14:48; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
No to witaj w klubie. Też miałem seicento 1.1, dojechałem nim do 220 tys, sprzedałem, dzisiaj ma ponad 400 i jedyne co to rozpadające się progi, które lada dzień zostaną wstawione nowe i samochód wróci do pełnej sprawności. Ta era samochodów przeminęła i nigdy nie wróci. Też byłem pewny, że wybierając 1.2 będzie lepiej, ale coraz bardziej się zawodzę. W swoim póki co eliminuję krok po kroku mechanikę szukając problemu, poprawienie przestawionego rozrządu + odpowiednio wyregulowane zawory. Jeśli to nie pomoże to szukam dalej w elektronice bądź samym kolektorze wydechowym.
Jaki koszt? Obstawiam nie mniej jak 1-1.5tys. zł. Samo rozgrzebanie tego zajmuje trochę czasu + szukanie powodu + części i ponowne składanie, trochę szarpnie za portfel.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848383 Wysłany: 19 Cze 2019, 15:04; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Powiedzmy, że jakby to się skończyło w 2tys to byłbym umiarkowanie szczęśliwy;)
Dobrze piszesz, ja wybrałem taki silnik tylko i wyłącznie dlatego, że uznałem go za totalnie bezproblemowy na dojazdy na zakupy dla dziewczyny i tego typu historie zazwyczaj łączyłem z silnikami turbo albo mocno wysilonymi.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848388 Wysłany: 19 Cze 2019, 19:09; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Szczerze? Gdybym wiedział czym się skończy zakup 1.2 i ile nerwów przy nim stracę to teraz wybierałbym między 3 silnikami: 0.9 TA, 1.3 MTJ lub marzenie 1.6 MTJ. Tutaj może sama jednostka jest ok (w moim przypadku, bo jak się okazuje w Twoim nie jest tak dobrze) natomiast sam osprzęt jest do bani.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848389 Wysłany: 19 Cze 2019, 20:09; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Nie ma co ukrywać ja też niestety należe do rozczarowanych. Samochód do najtańszych nie należał, wersja wyposażenia też raczej z końca cennika, a silnik kupiony z rozmysłem jako najprostszy do użytku głównie miejskiego - w końcu to auto miejskie. Pocieszające jest przynajmniej to, że koszty napraw są relatywnie niskie. W przyszły piątek umówiony jestem na serwis - zobaczymy co powiedzą i podziele się wynikami. Sama diagnoza usterki 150-200zł co akurat mnie zaskoczyło raczej pozytywnie. Serwis ASO


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848391 Wysłany: 19 Cze 2019, 23:18; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 29 Gru 2012,
Posty: 163
Pomógł: 10
Przy takich małych przebiegach może Ci się wtrysk zacina w pozycji otwartej i stąd to paliwo w oleju . Tu trochę obszerniej na ten temat : https://automator.pl/blog/benzyna-w-oleju/

_________________
Fiat Grande Punto 1.2 65 KM EsseeEssee :-D, 17" Dołożone: El.szyby tył ,światła pm ,tempomat, sub,,webasto ,ham. tarcz. tył ,podłokietnik,LPG,TPMS,ASR,ESP,HH,PTC.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848399 Wysłany: 20 Cze 2019, 19:13; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
tomy napisał(a):
... Dziwi mnie natomiast jak przy niecałych 60 tys. przebiegu tak prosty silnik może trafić taka awaria...

Taki to "postęp" w motoryzacji. Plus powody prawne, ekologia (normy Euro 4 i 5) tutaj była na pierwszym miejscu.
Zmiany konstrukcyjne osłabiły tę rodzinę (F.I.R.E.) silników (np. mniej oleju w misce + mniejszy filtr + wydłużenie okresu wymiany, słabsze zawory co do materiału i grubości trzonków odchudzone z 7 na 5 mm, plus parę innych rzeczy by się znalazło do skrytykowania).

Czyli granica psychologiczna z czasów PRL (starsi forumowicze wiedzą o czym mowa), że silniki żyły do około 200 tysięcy, a później remont główny, nadal obowiązuje (znaczy nie powinno to nikogo dziwić).
Z drugiej strony nie ma co panikować. Silnik to element wymienny. Wymieniasz/regenerujesz i jeździsz dalej.
Najgorsza w samochodzie jest tak na prawdę korozja podwozia, że już nie ma w co wkręcać elementów zawieszenia.


Góra
  
 
 
 Post #848456 Wysłany: 25 Cze 2019, 00:24; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
ja się wypowiem w temacie mojej starej pandy służbowej wszystko robione w niej jest według książki rok producji 2013 silnik 1.2 69km przebieg 320 kkm ja już nia osobiście nie śmigam mam nową ale jeździ dalej w firmie oleju żre 0.5 l na 1000 km olej to longlife który powinien być wymieniany co 30 kkm ale ze względu na ilośc pobieranego oleju wymieniany jest tylko filtr silnik wciąż trzyma parametry od nowości na lpg w wyścigu równoległym od świateł do świateł moja nowa panda jest tylko o jakieś pół metra szybsza tak że nie jest tak źle porównując do nowych konstrukcji downsizingowych moim zdaniem jest to jeden z ostatnich tak pancernych silników

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848458 Wysłany: 25 Cze 2019, 04:08; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
No właśnie te opinie o "pancerności" biorą się z takich przypadków jak wyżej, że jakiś zaniedbany silnik, czy z mankamentami i sporym przebiegiem jako-tako dalej jeździ.
Ale tu jest kontra jak w temacie - silnik o małym przebiegu też się potrafi wysypać, mieć problemy.
Czyli co, "pancerny", czy nie? :roll:


Góra
  
 
 
 Post #848519 Wysłany: 28 Cze 2019, 17:16; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Po wizycie w aso:

Sprawdzono lepkość oleju, kompresje, zdjęto i sprawdzono listwę wtryskową, zmierzono spaliny, sprawdzone przewody - auto w stanie salonowym:)
Na tą chwilę najbardziej prawdopodobne wydaje się robienie krótkich dystansów i po dłuższym czasie odkładania jest taki efekt.
Wracam wiec do pomysłu sprzed kilku postów i po jakimś czasie dam znać co się wydarzyło.

1. Wymieniam olej
2. Kontroluje poziom oleju (załóżmy, że jest połowa bagnetu)
3. Auto dostaje ban na jeżdżenie krótkich dystansów. Przez np 3 miesiące jeżdże nim powiedzmy raz w tygodniu, ale tylko trasy powyżej 100km autostradami itp.
4. Notuje w tabeli trasy, spalanie i poziom oleju na bagnecie np co 2 tygodnie
5. Po 3 miesiącach wyciągam wnioski:
a) olej utrzymuje się na połowie bagnetu = winne są krótkie trasy i niedogrzany silnik, który ściąga olej z paliwem z silnika do miski. W takim przypadku użytkuję samochód normalnie według potrzeb, ale olej wymieniam np 2 razy w roku, żeby nie ulegał rozrzedzeniu. Ewentualnie z zalecanego przez producenta 5W40 zmienić na 5w50 albo 5w60
b) poziom oleju dalej się podnosi = winne są pierścienie lub inny drogi i kłopotliwy element silnika. Wtedy czeka mnie niewątpliwie remont lub poziom zdenerwowania osiągnie max (jak olej na bagnecie), wizyta w salonie i kupno golfa albo passata w gnoju (niech mnie moje punto dobrze posłucha, jak się nie poprawi to skończy jako żyletki ;) )


Góra
 Profil  
 
 
 Post #848520 Wysłany: 28 Cze 2019, 19:13; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Jakie były wyniki pomiarów kompresji? To, że "sprawdzono" to niewiele mówi...
W ogóle bym nie ufał w takie "sprawdzanie" wszystkiego (i niczego) w jednym zakładzie.
W ściśle określonych warunkach mogą jednak lać wtryski (same z siebie, albo wadliwa sonda to wymusza). Albo pierścienie jednak.

Kluczem może być wcześniejsza kwestia "przeskoczonego" rozrządu. Dlaczego tak się stało i co innego w związku z tym mogło się dalej uszkodzić...

PS
Nie ma samochodów "miejskich", czyli takich co:
- jeżdżą mało i nieregularnie (tylko na zakupy),
- na krótkich odcinkach (i to jeszcze w zimie + ruszanie "od razu", nawet dopuszczalnej prawnie minuty się nie czeka),
- stoją godzinami nieruchomo w korkach (zwłaszcza w lato).
Żadne z powyższych nie są normalnymi warunkami pracy i jakieś nieprawidłowości w końcu muszą wystąpić. Auto ma jeździć, a nie stać (to też niszczy silnik od środka - korozja).

Rozwiązanie problemu: skoro jest do dyspozycji "służbówka" do celów prywatnych, to po cholerę drugie, własne auto kisić (żeby stało i niszczało)?

Albo zwyczajnie częściej zmieniać olej (ze względu na "trudne warunki użytkowania") i po temacie.


Góra
  
 
 
 Post #848531 Wysłany: 29 Cze 2019, 12:51; 
 Temat postu: Re: Benzyna w oleju silnikowym
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Wojtek
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Lounge
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Zamość k/Bydgoszczy
Rejestracja: 15 Paź 2010,
Posty: 380
Pomógł: 7
KUBAS_95 napisał(a):
Szczerze? Gdybym wiedział czym się skończy zakup 1.2 i ile nerwów przy nim stracę to teraz wybierałbym między 3 silnikami: 0.9 TA, 1.3 MTJ lub marzenie 1.6 MTJ. Tutaj może sama jednostka jest ok (w moim przypadku, bo jak się okazuje w Twoim nie jest tak dobrze) natomiast sam osprzęt jest do bani.


Nie wiem w czym jest problem. Ja miałem 5 lat GP 1,2 98 tys. nalatane. Sprzedałem go bo brałem kolejne GP tylko 1,4. Nie miałem problemów z tym silniiem żadnych. Lać i jeździć. Wiem, że jak ma się samochód od nowego i w perspektywie 5 lat użytkowania to się dba o niego. A z drugiej ręki to już cholera wie.

[ Dodano: 29 Cze 2019 12:51 ]

KUBAS_95 napisał(a):
Szczerze? Gdybym wiedział czym się skończy zakup 1.2 i ile nerwów przy nim stracę to teraz wybierałbym między 3 silnikami: 0.9 TA, 1.3 MTJ lub marzenie 1.6 MTJ. Tutaj może sama jednostka jest ok (w moim przypadku, bo jak się okazuje w Twoim nie jest tak dobrze) natomiast sam osprzęt jest do bani.


Nie wiem w czym jest problem. Ja miałem 5 lat GP 1,2 98 tys. nalatane. Sprzedałem go bo brałem kolejne GP tylko 1,4. Nie miałem problemów z tym silniiem żadnych. Lać i jeździć. Wiem, że jak ma się samochód od nowego i w perspektywie 5 lat użytkowania to się dba o niego. A z drugiej ręki to już cholera wie.

_________________
był grafitowy był pomarańczowy jest TIPO
Image
http://www.endomondo.com/challenges/33622310
http://www.endomondo.com/challenges/36167071
http://www.endomondo.com/challenges/37324598


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO